۶۶۵ پرونده برای متخلفین عرصه‌های منابع طبیعی در همدان تشکیل شد

۶۶۵ پرونده برای متخلفین عرصه‌های منابع طبیعی در همدان تشکیل شد
شناسه خبـر : ۸۲۱۷ دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸

همدان - رئیس اداره حقوقی منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: سال گذشته ۶۶۵ پرونده برای متخلفین عرصه‌های منابع طبیعی استان همدان تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان؛ علیرضا قاسمی مجاهد گفت: سال گذشته ۶۶۵ پرونده برای متخلفین عرصه‌های منابع طبیعی در استان همدان تشکیل شده و با پیگیری‌های به عمل آمده ۷۴۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی این استان از دست متصرفان و متجاوزان رفع تصرف و به بیت المال بازگردانده شد.

قاسمی مجاهد بیان کرد: همچنین سال گذشته برای یک هزار و ۳۲۲ پرونده دست اندازی به منابع ملی رأی صادر شد که ۷۵۴ مورد آن اجرایی و مختومه شده و مابقی در دست اجرا است.

رئیس اداره حقوقی منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: بیشترین میزان احکام صادره، حبس و جریمه نقدی است اما در مواردی هم احکام جایگزین حبس نظیر کاشت نهال برای متخلفان توسط قاضی‌های فعال در محاکم قضائی اسدآباد و تویسرکان صادر شد است.

قاسمی مجاهد بیان کرد: بیشترین میزان پرونده‌های تخلف مربوط به شهرستان کبودرآهنگ و سپس همدان است و علت فراوانی پرونده در کبودرآهنگ وسعت زیاد اراضی زیر پوشش منابع طبیعی در این شهرستان و فعال بودن یگان حفاظت منابع طبیعی این مجموعه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲ هزار و ۲۱۳ پرونده در محکم قضائی این استان در جریان رسیدگی است، اضافه کرد: پرونده‌های دست اندازی به منابع طبیعی از یک هکتار تا ۱۰۰ هکتار را شامل می‌شود و برخی از این پرونده متعلق به معادن بوده که با دستور قضائی خلع ید صورت می‌گیرد.

منبع خبر: مهر

شرایط تبلیغات