در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

کارگران نظیر دوران جنگ در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند/ اصلاح نشدن حداقل دستمزد ظلم در حق جامعه کارگری است

کارگران نظیر دوران جنگ در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند/ اصلاح نشدن حداقل دستمزد ظلم در حق جامعه کارگری است
شناسه خبـر : ۸۱۹۶ دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان گفت: کارگران در ۸ سال دفاع مقدس و در دوران سازندگی، در خط مقدم حضور داشتند و آنان هم اکنون با وجود ویروس کرونا، در خط مقدم جبهه اقتصادی و چرخش چرخ‌های صنعت ایفای نقش می‌کنند.

چنگیز اصلانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: رهبر معظم انقلاب به رسم هر سال با نامگذاری سال جدید به عنوان سال "جهش تولید"، مسیر حرکت یک‌ ساله‌ کشور را مشخص و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند به گونه‌ای عمل کنند که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم ایجاد شود.

اصلانی افزود: نامگذاری امسال به سال "جهش تولید" توسط رهبر معظم انقلاب به این معنی است که روال معمول و متعارف کنونی جوابگو نبوده و باید در نگرش فعلی تغییر ایجاد شود.

وی گفت: البته برای تحقق واقعی شعار سال و جهش تولید علاوه بر همت و تلاش مضاعف همه مردم و مسئولان و تولید کنندگان، اصلاح واقعی و اساسی در قوانین مرتبط با تولید و عوامل تولید در کشور هم حائز اهمیت است و باید بسیاری از قوانین دست و پا گیر بر سر راه تولید که خود بزرگترین مانع تولید و تولیدگنندگان هستند حذف و یا اصلاح شوند .

اصلانی در ادامه گفت: جهش تولید هم در کمیت و هم در کیفیت محصولات باید اتفاق بیفتد. بالا رفتن کمیت و کیفیت تولید داخلی موجب اشتغالزایی، امنیت شغلی و افزایش صادرات می‌شود.

اصلانی تاکید کرد: جهش تولید زمانی اتفاق می‌افتد که هم جذابیت در مصرف کننده برای خرید کالای داخلی ایجاد شود و هم کیفیت تولید داخلی به قدری بالا برود که قابل صادرات و رقابت با بازارهای خارجی باشد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان همدان اظهار داشت: نیروی کار از مهمترین سرمایه‌های اجتماعی هر جامعه‌ای بوده و توجه به نیازها و مطالبات آنها امری ضروری است تا با رفع دغدغه‌های آنها بتوان بیشترین بهره‌وری را از نیروی کار داشت.

اصلانی تقاضای داخل را در رونق و جهش تولید موثر خواند و گفت: باید فرهنگ مصرف کالای داخل را تقویت و این مساله را نهادینه کنیم که اگر تولید داخل خرید و مصرف شود در واقع از اشتغال فرزندان خودمان حمایت کرده ایم.

وی با اشاره به تعیین دستمزد سال جاری گفت:حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای عالی کار ۲۱ درصد افزایش یافت و به یک میلیون و ۸۳۵ هزارتومان رسید.

 

وی با بیان اینکه بنا به اعلام مسئولان نرخ تورم در سال ۹۸ بیش از 35 درصد بوده است، تصریح کرد: با این حال چگونه افزایش حداقل حقوق کارگران ۲۱ درصد تعیین شد.

اصلانی با اشاره به افزایش پایه حقوق کارمندان دولتی به رقم دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، بیان داشت: این انتظار از دولت، وزارت کار و رفاه اجتماعی و همچنین کارفرمایان هست که پایه حقوق کارگران را همچون کارمندان به این رقم برسانند و این حق جامعه کارگری است که چنین در خواستی را داشته باشد.

وی گفت: اصلاح نکردن حداقل دستمزد تعیین شده در سال ۹۹، اجحاف و ظلم در حق جامعه کارگری است.

اصلانی تاکید کرد: نمایندگان کارگران در جلسه شورای عالی کار به حق از امضای صورتجلسه دستمزد کارگری خودداری کردند و ما حمایت خود را از آنها که تَن به این مصوبه ندادند، اعلام می کنیم.

اصلانی با بیان اینکه همانگونه که کارگران در ۸ سال دفاع مقدس و در دوران سازندگی، در خط مقدم حضور داشتند، ادامه داد: آنان هم اکنون با وجود ویروس کرونا، در خط مقدم جبهه اقتصادی و چرخش چرخ‌های صنعت ایفای نقش می‌کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان همدان خاطرنشان کرد: در تلویزیون می‌بینیم مسئولان تصمیم می‌گیرند ولی از این تصمیمات خروجی نمی‌بینیم؛ تاکنون چیزی که عایدی کارگران با توجه به شرایط پیش آمده، شود و بر سر سفره آنها بیاید، ندیده‌ایم.

وی در پایان به دغدغه های کارگران اشاره کرد و گفت: اکنون جامعه شریف کارگری با دغدغه‌های عدیده‌ای مانند قراردادهای سفیدامضاء، عدم امنیت شغلی، خالی بودن سفره و شرمنده از خانواده و کار در شرایط  کرونا ویروس مواجه هستند.

منبع خبر: ایلنا

شرایط تبلیغات