وقتی دیگ به دیگ میگه روت سیاه!

تسنیم/ وزارت خارجه روسیه در واکنش به انتقاد وزارت خارجه فرانسه از برخورد با قانون‌شکنان در جریان اعتراضات خیابانی روز شنبه در مسکو، یادآور شد: فرانسه به الگویی در اقدامات غیرمتناسب پلیس در برخورد با تجمع‌های مردمی تبدیل شده است.

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به پیام توئیتری وزارت امور خارجه فرانسه در رابطه با اعتراضات غیرقانونی در تاریخ 27 جولای (پنجم مرداد ماه) در مسکو یادآور شد که فرانسه خود به الگویی در اقدامات غیرمتناسب پلیس در برخورد با تجمع‌های مردمی تبدیل شده و صلاحیت انتقاد از سایر کشورها را ندارد.

در پیام توئیتری وزارت امور خارجه روسیه در این باره آمده است: «در رابطه با برخوردهای غیرمتناسب پلیس در زمان برخورد با تجمع‌های مردمی، متاسفانه فرانسه خود به یکی از الگوهای جهانی در این زمینه تبدیل شده است و تا رسیدن به "استاندارد دموکراسی" در این زمینه حتی در غرب هم فاصله زیادی وجود دارد. ما به نوبه خود نسبت به وضعیت سلامت و تامین امنیت شهروندان فرانسوی، از جمله خبرنگاران و روزنامه نگاران داخلی و خارجی که به طور مرتب قربانی اقدامات پلیس فرانسه در جریان گردهمایی‌ها و تظاهرات مختلف در این کشور می‌شوند، ابراز نگرانی می‌کنیم.»

وزارت خارجه روسیه به تفسیر خود نوار ویدیویی از سرکوب معترضان توسط پلیس فرانسه در سال 2015 در پاریس را نیز افزود که در آن نیروهای پلیس فرانسه با خشونت بسیار بالا با شرکت کنندگان در این اعتراضات خیابانی برخورد می کنند.

پیش از این وزارت خارجه فرانسه توئیتری با این مضمون را منتشر کرد که نسبت به تعداد بسیار زیاد بازداشت شدگان در جریان اعتراضات خیابانی غیرقانونی در مسکو در تاریخ 27 جولای ابراز نگرانی کرده بود.

هدف اعتراضات روز شنبه در مسکو، تنها اقدامات تحریک آمیز برای ایجاد هرج و مرج بود

در همین رابطه، در خبر دیگری "سرگئی سوبیانین" شهردار مسکو اعلام کرد که استفاده از توان نظامی توسط نیروهای انتظامی پایتخت در برخورد با شرکت‌کنندگان در اعتراضات غیرقانونی 27 جولای (5 مرداد ماه) در مسکو کاملاً قابل توجیه است.

شهردار مسکو توضیح داد: «قبل از برگزاری تجمع غیر قانونی روز شنبه، طی چند روز قبل تجمع‌های دیگری نیز که بدون موافقت شهرداری برگزار شده بود، انجام گرفت و در جریان آنها نیروهای پلیس عملاً هیچ واکنشی به آنها نشان نداده بودند و ظاهراً این مسئله باعث شده بود تا سازمان دهندگان این تظاهرات از چنین سناریویی رضایت نداشته باشند. به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند تا اقدامات خود را فعال کرده و تلاش کنند خیابان‌ها را بسته، مانع از عبور وسایل نقلیه شوند و به نیروهای پلیس حمله کنند. در این صورت نیروهای انتظامی مجبور به استفاده از زور شدند که در چنین شرایطییک اقدام عادی در سراسر جهان است.»

سوبیانین اعتراضات خیابانی روز شنبه در مسکو را اقدامات تحریک آمیز از قبل برنامه‌ریزی شده برای ایجاد بی نظمی و هرج و مرج گسترده نامید و یادآور شد که هیچکس برای انجام چنین تظاهراتی حتی تلاش نکرد که مجوز بگیرد. وی از نیروهای انتظامی پایتخت به خاطر تامین امنیت شهر و انجام وظایف خود در این رابطه قدردانی کرد.

لازم به یادآوری است، روز شنبه 27 جولای در خیابان‌های مرکزی شهر مسکو تظاهرات غیرقانونی برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات خواستار لغو ثبت برخی نامزدها در انتخابات پارلمانی پایتخت شدند.

به رغم هشدارهای وزارت کشور روسیه درباره غیرقانونی بودن این تجمع، حدود 3500 نفر در این اعتراضات شرکت کردند. البته قابل توجه است که 700 نفر از آنان خبرنگار و وبلاگ‌نویسان بودند. در جریان درگیری پلیس و شرکت‌کنندگان در این اعتراضات، بیش از هزار نفر به جرم استفاده از خشونت علیه نیروهای امنیتی بازداشت شدند.