آمریکا از پیمان موشکی خارج می‌شود

تسنیم/ در حالی‌که "جان بولتون" دوم آگوست (۱۱ مرداد ماه) را پایان موجودیت پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط نامید و تمدید پیمان «استارت-۳» را هم بعید دانست، "ریابکوف" تأکید کرد که روسیه طی چند روز باقی مانده تغییری در سیاست خویش نخواهد داد.

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: "جان بولتون" مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی در سخنرانی در کنفرانس دانشجویان بنیاد «آمریکای جوان» تایید کرد که این کشور طبق اعلام قبلی قصد دارد در تاریخ دوم ماه آگوست (11 مرداد ماه) از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط خارج شود.

وی گفت: «این جمعه، دوم آگوست، پایان رسمی موجودیت پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط است و آمریکا رسماً از آن خارج می شود.»

بولتون مدعی شد: «آمریکایی‌ها ملتی قانونمند هستند که اگر قراردادی را منعقد کنند تا به آخر به اصول آن پایبند خواهند بود و انتظار دارند که طرف مقابل نیز چنین کاری را کند. در حالیکه ما شاهد هستیم که طرف روسی به استقرار موشک‌های بالستیک و مافوق صوت که نقض این توافقنامه است ادامه می دهد.»

مشاور دونالد ترامپ همچنین با یادآوری اینکه مشکلات دیگری نیز در این رابطه وجود دارد، توضیح داد: «زمانی که دستان ما به خاطر توافقنامه با روسیه بسته است، چین تسلیحات دارای برد متوسط خود را بدون هیچ محدودیتی توسعه داده است.»

به گفته وی، جهان از دوران جنگ سرد خارج شد و از توافقات دوجانبه‌ای که محدودیت‌هایی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای تنها برای محدوده مشخصی از توانایی موشکی دشمن را در بر می گیرد، هم باید رها شود.

جان بولتون همچنین اعلام کرد که مدت اعتبار پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی یا همان پیمان «استارت-3» به زودی و در سال 2021 به پایان می‌رسد و بعید است که این پیمان تمدید شود. برای آنکه، به گفته وی، این توافق‌نامه دارای کاستی‌هایی است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا توضیح داد: «پیمان استارت-3 تسلیحات موشکی تاکتیکی دارای برد کوتاه و همچنین سیستم‌های جدید روسیه را شامل نمی‌شود. به همین دلیل برای چه این پیمان غیرمفید تمدید شود، فقط برای آن که گفته شود که چنین توافقنامه‌ای وجود دارد.»

به گفته وی، واشنگتن علاقه‌مند به توافقنامه جدیدی است که روسیه و هم چین در آن شرکت داشته باشند.

در همین رابطه، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در مصاحبه شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» اعلام کرد که مسکو طی چند روز باقیمانده تا دوم آگوست ، قصد ندارد هیچ اقدامی در جهت تغییر سیاست خود در رابطه با توقف اجرای پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط انجام دهد.

وی گفت: «همانطور که ما پس از دریافت ضرب‌العجل تعیین شده از سوی آمریکا نیز به این مسئله واکنشی نشان ندادیم، این چند روز باقی مانده نیز سیاست خود در این رابطه را تغییر نخواهیم داد.»

ریابکوف یادآور شد: «بین روسیه و ناتو اعتماد متقابل وجود ندارد تا بتوان به وعده های کشورهای عضو ناتو درباره عدم استقرار موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط پس از پایان توقف اجرای پیمان موشکی اطمینان پیدا کند. مقامات ناتو هر چه بیشتر بگویند که قصد چنین کاری را ندارند، در مسکو کمتر به آنها اعتماد می‌کنند.»