شوهرم همش دنبال یه نکته است که به خونوادم گیر بده

مشاوره24/ سوال: تقریبا به خاطر این مشکل نصف سال با هم قهریم من ۲۹ و شوهرم ۴۳ سالشه سه سال پیش با خواهرم و مادرم رفتیم مسافرت اونجا از روز دوم شوهرم بهونه گیری کرد و به خواهرم گیر می داد سر چیزایه الکی که مثلا چرا باهم شوخی کردین چرا مامانت هواشو داره آخه باردار بود و هیچی نمی خورد هواداری مامانم هم در حدی بود که مثلا چای نبات بهش به زور می داد که فقط پس نیفته و … تا اینکه روز آخر یه دعوای اساسی راه انداخت و برگشتیم از اون قضیه سه سال میگذره و شوهرم بعد از دوماه با خانوادم آشتی کرد اما من بیچاره شدم دائم دنبال یه نکته اس که گیر بده به خواهرم و تو خونه همش حرفشو بزنه من دیگه خسته شدم نه میتونم دور خواهرمو خط بکشم نه شوهرمو تورو خدا راهنماییم کنین.

دلارام جمعیان ( روانشناس بالینی،دانشگاه علامه طباطبایی تهران)
با سلام خدمت شما دوست عزیز
متوجه فشاری که دارید تحمل میکنید هستم و متاسفم بابتش
در وهله اول اینکه شما چنین رفتاری رو از ایشون در دوره آشنایی هم دیده بودید و اینکه سبک رفتاریشون جز در خانواده شما، اگر در چنین شرایطی قرار بگیرند چگونه ایت آیا اونجا هم منجر به دعوا و تنش می‌شود؟
مسئله ای که مطرح کردید، علتش کمی مبهم هست، بنابراین تلاش اولیه میبایست در روشن سازی باشه، خوبه که در یک گفتگوی آروم و سازنده بهشون بگید در مورد این مسئله باهم صحبت کنیم، و شما علت رو حویا بشید. میتونه علت کسب توجه باشه که به صورت حسادت و یا تنش و پرخاشگری خودش رو نشون میده. بنابراین در گفتگوتون شما سعی بر این داشته باشید که احساس بنیادین ایشون رو کشف کنید، به این صورت که ازشون بپرسید وقتی تمام توجه ها به سمت خواهرم میره، تو چه احساسی پیدا میکنی؟ و از اینجا به بعدهمدلی کنید و ایشون رو از محبت خودتون دلگرم و مطمئن کنید.
مسئله دیگه اینکه بگرابطه بین همسرتون و خواهرتون تا چه سطحی عمیق بوده از ابتدا تا اون مسافرت؟ چون علت حساسیت ایشون رووی خواهرتون باید مشخص بشه و سعی کنید ارتباط خودتون با خواهرتون رو نگه دارید و بیشتر به صورت فردی ایشون رو ببینید و همسرتون رو کمتر حساس کنید و اگر بحثی بین اونها هست بگذارید خودشون حل کنند به هر صورتی، و شما خودتون رو واسطه قرار ندهید، به هر حال اونهام افرادی صاحب منطق هستند که خودشون بتوانند مسیر ارتباطیشون رو انتخاب کنند.
و در آخر اگر این مسئله از عدم انعطاف و سازگاری اجتماعی همسرتون باشه، به شما توصیه میکنم که دونفری به یه زوج درمانگر مراجعه فرمایید
موفق باشید


مهدی وفانوش ( مشاور و رواندرمانگر دانشگاه علامه طباطبایی )
با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
به نظر می رسد که همسر شما در آن سفر که این مشکل پیش آمده یک دلخوری و ناراحتی از چیزی و یا کسی داشته اند و این دلخوری را در قالب بهانه گیری از خواهر شما نشان داده اند که البته این عمل نمی تواند عمل بالغانه از یک فرد بزرگسال باشد و چه خوب بود که اگر ایشان دلخوری خاصی داشتند با صحبت و گفتگو این مورد را با شما در میان می گذاشتند.
با این وجود نبایستی هیچ دو راهی برای شما بین همسرتان و خواهرتان وجود داشته باشد و شما بایستی هر دوی این افراد را در زندگیتان حفظ بکنید و اگر مشکلی بین این دو فرد ارزشمند زندگی شما وجود دارد با درایت و گفتگو و با توجه به شناختی که از دو طرف دارید این مشکل را حل بکنید و سعی کنید که با تدابیر مختلف این سوء تفاهم را حل و رابطه بین همسر و خواهرتان را محترمانه و مسالمت آمیز نمایید.
در هنگام بدگویی همسرتان از خواهرتان می توانید کاملا بی تفاوت باشید نسبت به صحبتهای ایشان و همانند کسی باشید که چیزی نمی شنود. این موضوع شاید کمی به نظر سخت برسد اما با کمی تسلط به خود و حفظ خونسردی و عدم حساسیت نسبت به حرفهای ایشان مشاهده می کنید که پس از مدتی همراه با تلاشهای شما این بدگوییها کاهش پیدا می کند و رابطه ایشان با خواهرتان بهبود می یابد.
فراموش نکنید که دعوا و قهر هیچ نتیجه خوبی نخواهد داشت و همانطور که تا الان هیچ نتیجه ای نگرفته اید در آینده نیز نتیجه ای برای شما نخواهد داشت و برای حل این مشکل فقط سعی و تلاش ، گفتگو ، صبر و حوصله و درایت شما راهگشای حل مشکل شما خواهد بود. خوشبخت و سرفراز باشید.