ادغام اتحادیه‌های قرآنی فقط در حرف، نه در عمل!

ادغام اتحادیه‌های قرآنی فقط در حرف، نه در عمل!
شناسه خبـر : ۲۱۵۶۱ پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵

هر از گاهی طرحی از سوی مدیران شورای توسعه فرهنگ قرآنی مطرح می‌شود امّا به سبب ناپایداری و فقدان تمرکز بر حوزه سیاستگذاری، همه‌چیز به نقطه صفر خود می‌رسد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فعالیت‌های بر زمین‌‌مانده در حوزه فعالیت‌های قرآن کم نیستند. مصوباتی که بارها در جلسات متعدد مطرح می‌شوند امّا به سرانجام روشنی نمی‌رسند. اینکه هر از گاهی طرحی از سوی شورا‌ها و کمیسیون‌های مختلف مطرح می‌شود امّا به سبب ناپایداری و فقدان تمرکز بر حوزه سیاستگذاری، همه چیز به نقطه صفر خود می‌رسد.

فرآیند ادغام اتحادیه‌‌های قرآنی یکی از کارهای بر زمین‌مانده‌ای است که نزدیک به 5 سال از آن می‌گذرد و ماجرایش هنوز تمام نشده است. طرحی که به گفته کارشناسان در آن زمان، اقدامی بی‌نظیر و مفید بود.

 از زمانی که اختلافات در بحث ادغام اتحادیه‌های قرآنی به اوج خودش رسیده است، مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد در اقصی‌نقاط کشور با مشکلات و معضلات به‌بار آمده ناشی از این اختلاف دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی که گاهی به تعطیلی آنها می‌انجامد.

در این مسیر پرنشیب، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت بازگرداندن فرایند ادغام به طریق مصوب قانونی، اقداماتی داشته و جلساتی به منظور گفت‌وگو و اقناع طرفین تشکیل داده است اما با وجود این تلاش‌ها همچنان مسئله برجای مانده و منجر به ظهور و بروز مطالبات فزاینده­ تعداد زیادی از فعالان مردمی امور قرآنی در ماه­‌های اخیر شده است.

شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، عیال‌وارترین دستگاه دولتی در حوزه فعالیت‌های قرآنی است و فقط مرور این موضوع که این نهاد حاکمیتی که از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است در دورافتاده‌ترین مناطق کشور هم نماینده یا نمایندگانی دارد، می‌تواند اهمیت این نهاد را بیش از پیش متذکر شود. با همه این‌ها عریض و طویل‌ترین، بلکه بالاترین نهاد تصمیم‌گیر در حوزه قرآنی، وضعیت مطلوبی ندارد. اهمیت نگاه به عریض و طویل‌ترین نهاد سیاست‌گذار در حوزه قرآنی در حد یک نگاه دست‌چندم پایین آمده است؛ آن‌قدر پایین که نه فقط بحث‌های کلان بلکه حتی از نظر اداری و سازمانی هم نگاه چندانی به تصمیماتش نمی‌شود.

رحیم قربانی مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت کشور که برای بازگرداندن فرایند ادغام اتحادیه تلاش زیادی داشته است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: جلسات و مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی در طول این سال‌ها، هیچ تأثیری در بهبود روند ادغام اتحادیه‌های قرآنی نداشته است و در نهایت نیز حجت‌الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تمام تصمیات در این خصوص را به هیئت رسیدگی به مؤسسات وزارت ارشاد تفویض کرد.

وی درباره آخرین تصمیات صورت‌گرفته درباره ادغام اتحادیه‌های قرآنی گفت: از زمانی که موضوع ادغام در هیئت رسیدگی به مؤسسات وزارت ارشاد واگذار شد، جلسات متعددی با حضور طرفین ( اتحادیه تشکل‌ها و اتحادیه مؤسسات) تشکیل شد و نتیجه آن، تشکیل کمیته 16 نفره برای رسیدگی به این موضوع بود. در همین کمیته، اتحادیه‌های مدغم استانی به رسمیت شناخته شدند و اعضای هر دو اتحادیه در این مورد به اتفاق نظر رسیدند و قرار شد تا در تیرماه سال جاری، مجمع عمومی اتحادیه‌ مدغم کشوری با حضور 600 نفر از مدیران مؤسسات تشکیل شود تا اساسنامه نهایی اتحادیه کشوری تصویب و به اجراء درآید.

انتهای پیام/

منبع خبر: تسنیم