کانون های فرهنگی هنری مساجد پیشرو در مقابله با بحران کرونا

کانون های فرهنگی هنری مساجد پیشرو در مقابله با بحران کرونا
شناسه خبـر : ۲۰۱۰۰ شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳

به گزارش خبرگزاری شبستان از خرم آباد، با شیوع ویروس کرونا در کشورمان در همان روزهای نخست فعالیت های اجتماع محور و نماز جماعت با رویکرد پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کووید 19 تعطیل اعلام شد، اما مساجد در سایه تلاش...

به گزارش خبرگزاری شبستان از خرم آباد، با شیوع ویروس کرونا در کشورمان در همان روزهای نخست فعالیت های اجتماع محور و نماز جماعت با رویکرد پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کووید 19 تعطیل اعلام شد، اما مساجد در سایه تلاش های فعالان مساجد تعطیل نشده و به پایگاه های مردمی مقابله با بحران کرونا و کمک به مردم بویژه نیازمندان و اقشار آسیب دیده از بحران کرونا تبدیل شد.

 

فعالان مساجد بویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد با جذب مشارکت های مردمی و خیران در قالب های مختلف چون کمک در طرح غربالگری عمومی، تبدیل بخشی از مساجد به کارگاه های تولید ماسک، تهیه و توزیع رایگان مواد ضدعفونی کنند، گروه بندی فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد و اجرای مستمر طرح ضدعفونی و گندزدایی ازاماکن عمومی، محلات ومنازل مردم، برای مقابله با بحران کرونا تلاش می کنند.

 

در استان لرستان هم اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در فعالیتی خودجوش و مردمی نسبت به ضدعفونی کردن سطح مساجد و کانون‌ها، محلات، خودروها و تهیه و توزیع بروشور به‌منظور آگاه‌سازی و مشارکت مردمی برای مقابله با ویروس کرونا اقدام کرده‌اند.

 

کانون فرهنگی هنری بقیه الله الاعظم (عج) مسجدالاقصی خرم آباد از جمله کانون های فرهنگی هنری فعال و پیشرو در مقابله با بحران کرونا در استان لرستان بوده است.

 

مدیرکانون فرهنگی هنری بقیه الله الاعظم (ع) خرم آباد، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا در استان نشست هم اندیشی فعالان کانون و مسجد در راستای مقابله با بحران کرونا برگزار شد.

 

 

حجت الاسلام «سعید کیانی» افزود: در همان روزهای نخست با همکاری مردم و خیرین در راستای ضدعفونی محیط محله، مسجد، منازل مردم و تهیه بسته های بهداشتی و توزیع در بین خانواده های نیازمند محله اقدام شد.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه شیوع بیماری کرونا باعث بیکاری شاغلان مشاغل زیادی شد، تلاش شد بانک اطلاعاتی از مشاغل آسیب دیده از بحران کرونا و نیازمندان محله تهیه شود.

 

 

حجت الاسلام کیانی بیان کرد: در مناسبت هاب چون عید نوروز، اعیاد شعبانیه و همچنین ماه مبارک رمضان با مشارکت خیران بسته های غذایی، بهداشتی و کمک معیشتی  بین نیازمندان توزیع شد.

 

ذبح قربانی و توزیع در بین خانواده های نیازمند

 

وی با اشاره به ذبح قربانیو توزیع در بین نیازمندان، ابراز کرد:در ماه شعبان اولین مرحله کمک به نیازمندان رو استارت زدیم که چندین گوسفند رو برای سلامتی امام زمان و بیماران کرونایی ذبح کردیم.
حجت الاسلام کیانی به اشاره به توزیع گوشت قربانی در بین مردم، افزود: همراه با گوشت قربانی، اقلامی چون برنج و چای و حبوبات و لوازم بهداشتی هم تهیه و بین نیازمندان توزیع شد.

 

مدیرکانون فرهنگی هنری بقیه الله الاعظم (ع) خرم آباد، با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درنیمه شعبان و در خصوص مواسات و همدلی، خاطرنشان کرد: در لبیک به سخنان رهبر معظم انقلاب رزمایش مواست و همدلی در راس فعالیت کانون فرهنگی هنری و مسجد قرار گرفت.

 

اجرای طرح مواسات و همدلی در مسجد القصی خرم آباد

 

 

وی بیان کرد: طرح رزمایش مواست و همدلی از اول ماه مبارک در این مسجد آغاز شد و با مشارکت خیران، مردم و فعالان مسجد تاکنون طی چند مرحله اقلام غذایی وبهداشتی تهیه و در بین نیازمندان توزیع شده است.

 

ارائه برنامه های فرهنگی و هنری در بستر فضای مجازی


حجت الاسلام کیانی با اشاره به اجرای برنامه های فرهنگی هنری در این کانون فرهنگی هنری مسجد، بیان کرد: تلاش شد از بستر فضای مجازی برای برگزاری برنامه های دینی، فرهنگی و هنری بهره گرفته شود.

 

وی همچنین از برگزاری احیای شب های قدر در این کانون فرهنگی هنری مسجد خبرداد و افزود: مراسم شب های قدر در پارک جنب مسجدالاقصی با پرتوکل بهداشتی همراه با ماسک و تست طب سنج برگزار شد.

 

همزمان با عید سعید فطر بسته های غذایی و بهداشتی در بین نیازمندان توزیع می شود

 

حجت الاسلام کیانی ابراز کرد: در شب عید فطر ان شاالله چندین بسته های غذایی خشک و پخته در بین نیازمندان توزیع می شود.


مدیرکانون فرهنگی هنری بقیه الله الاعظم (ع) خرم آباد، اظهار کرد: در طول ماه مبارک رمضان با کمک خیرین و افراد توانمند بیش از ۸۰۰ بسته خشک و بیش از۱۰۰۰ بسته غذایی پخته شده در بین نیازمندام توزیع شده است.

 

 

وی با اشاره به اینکه فعالیت های کانون فرهنگی هنری مسجد در راستای مقابله با بحران کرونا همچنان ادامه دارد، گفت: تا شکست قطعی ویروس کرونا در کنار مردم هستیم.

 

 

حجت الاسلام کیانی افزود: فعالیت های کانون فرهنگی هنری مسجد با همکاری مجموعه مسجد الاقصی کوی فلسطین و خیرین برگزار می شود.

 

درشرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با احساس تکلیف در کنار ائمه جماعات و اصحاب مساجد، ترویج آموزش بهداشت، کمک به تقویت روحیه مردم و نمازگزاران، تقویت بعد معنوی را در صدر فعالیت های خود قرار داده‌اند.

 

گرچه هنوز مساجد برای فعالیت های اجتماع محور باز نشده اند، اما تولید و نشر محتوا از طریق فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها در قالب عکس، عکس‌نوشته، اینفوگرافی، موشن گرافی، فایل صوتی و تصویری از  جمله اقدامات و فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد استان لرستان است که تاکنون در سطح کانون‌های مساجد استان به‌منظور مقابله با ویروس کرونا انجام شده است.

 

پایان پیام/85
ضمیمه :

منبع خبر: شبستان