ابتلای ۱۴ لرستانی به بیماری آنفلوانزا

ایسنا/لرستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تا کنون ۱۴ مورد بیمار بستری مبتلا به آنفلوانزا در سطح استان داشته‌ایم.

محمدرضا نیکبخت عنوان کرد: این تعداد از بین ۱۸۷ مورد مشکوک به آنفلوانزا که بستری بوده‌اند ثبت شده است. این بیماران تحت درمان کامل هستند و مشکل خاصی از این جهت وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: خوشبختانه آمار آنفلوانزا در لرستان نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت قابل قبولی دارد.

نیکبخت با اشاره به این موضوع که مصرف آنتی بیوتیک روی آنفلوانزا تأثیری ندارد، اضافه کرد: از هم استانی‌های انتظار داریم در موارد مشکوک از خوددرمانی اجتناب کرده و حتما به پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: استراحت کامل و مصرف مایعات گرم در زمان ابتلا بهترین راه درمان است. تزریق واکسن برای افرادی که هنوز مبتلا نشده‌اند و جلوگیری از شیوع بیماری بسیار تأثیرگذار است.

نیکبخت با تأکید بر این که مراقبت برای برخی افراد ضروری‌تر است، اضافه کرد: سالمندان، مادران باردار، بیماران نقص سیستم ایمنی و سرطانی، بیماران دیابتی، قلبی عروقی، تالاسمی و بیمارانی که به هر دلیل داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی مصرف می‌کنند مانند پیوند عضو در اولویت مراقبت قرار داشته و باید با نظر پزشک اقدام به تزریق واکسن کنند.

وی همچنین شستشوی دست‌ها با آب و صابون در زمان ورود به منزل و استفاده از ماسک در افراد بیمار را اصولی مهم در پیشگیری از این بیماری دانست و ادامه داد: اگر فردی از شهروندان  و یا فرزندانشان به بیماری مبتلا شود حدالمقدور تا زمان بهبودی به محل کار یا مدرسه مراجعه نکند.

انتهای پیام