در تفسیر سوره احزاب مطرح شد؛

انسان فطرتاً الگوخواه است

شناسه خبـر : ۲۵۹ جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳

گروه معارف ــ نماینده ولی ‌فقیه در لرستان الگوخواهی را نیاز فطری بشر دانست و با تأکید بر این‌که انسان ذاتاً الگوخواه است، اظهار کرد: الگو لازمه رسیدن به کمال است.

بهالگو؛ لازمه رسیدن به کمال/ انسان فطرتاً الگوخواه است گزارش ایکنا از لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی ‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد، شامگاه پنج‌شنبه، دوم خردادماه در جلسه تفسیر قرآن ماه مبارک رمضان که در مسجد بعثت خرم‌آباد برگزار شد، به تشریح الگو بودن پیامبر اکرم(ص) در آیه ۲۱ سوره احزاب با مضمون «لَقَد کانَ لَکم فی رَسولِ اللَّهِ اسوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَن کانَ یرجوا اللَّهَ و الیومَ الأخِرَ و ذَکرَ اللَّهَ کثیراً» برای بشریت اشاره و با ذکر این مطلب که پیامبر الگوی همه‌جانبه بشر است، اظهار ‌کرد: پیام این آیه شریفه معرفی پیامبر اکرم(ص) به‌عنوان اسوه و الگوست.
وی با ذکر این مطلب که در میان پیامبران حضرت محمد(ص) سرآمد همه پیامبران است، خاطرنشان کرد: خداوند متعال در قرآن‌ کریم آن حضرت را به‌عنوان الگو و اسوه معرفی کرده است.
آیت‌الله میرعمادی با ذکر این مطلب که انسان در زندگی نیازمند الگو است تا آن‌را برای خود ملاک عمل قرار دهد، افزود: انسان در مسائل زندگی یا با مطالب علمی سر و کار دارد یا مطالب عملی به‌طوری‌که مطالب علمی نیاز به تعلیم دارد اما در مطالب عملی نیازمند الگوست.
نماینده ولی ‌فقیه در لرستان با تأکید بر این‌که انسان در مقام عمل نیازمند الگو است تا بتواند مطابق با گفتار و رفتار آن الگو مطالب را در زندگی پیاده کند، خاطرنشان کرد: اولین اثر الگو این است که الگو تعیین‌کننده مسیر زندگی است.
امام جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که انسان کمال‌خواه است و به‌دنبال کمال می‌رود، اضافه کرد: انسان برای رسیدن به کمال نیازمند تجربه دیگران است.

الگوطلبی؛ نیاز فطری بشر 
این مفسر قرآن ‌کریم الگوطلبی را نیاز فطری بشر برشمرد و با ذکر این مطلب که الگوخواهی در ذات انسان نهفته است و شخصیت انسان را الگو تعیین می‌کند، به تفاوت میزان اثرگذاری الگوها اشاره کرد و افزود: برخی الگوها در جان انسان اثر پیدا می‌کند.
آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که الگوها به دو قِسم خوب و بد تقسیم می‌شوند، ادامه داد: خداوند در این آیه پیامبر(ص) را به عنوان الگوی حسنه معرفی می‌کند.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان در خصوص «لَکم فی رَسولِ اللَّهِ» گفت: معنای این فراز از آیه آن است که بر خداوند بر ما لازم کرده است تا مطابق رفتار پیامبر(ص) عمل کنیم.
میرعمادی با ذکر این مطلب که برخی در زندگی شخصی و برخی دیگر در زندگی سیاسی الگو هستند، افزود: برخی دیگر در زندگی خانوادگی و پاره‌ای دیگر در زندگی اجتماعی الگو هستند این در حالی‌است که برخی افراد در صفات الگو هستند.
این مفسر قرآن‌کریم با تاکید بر این‌که پیامبر اکرم(ص) در تمام زمینه‌ها الگوی بشریت است، ادامه داد: پیامبر(ص) در اخلاص، تسلط بر حوادث، هوشیاری، درایت، شجاعت، نظم و انضباط، مدیریت جامعه و اخلاق نظیر نداشت.
وی با بیان این‌که هیچ‌گونه سختی و فشار پیامبر اسلام(ص) را از پای در نیاورد، ادامه داد: در بیانی از امام علی(ع) آمده است که هر گاه ما در جنگ در تنگنا و فشار قرار می‌گرفتیم به پیامبر اکرم(ص) پناه می‌بردیم بدین معنا که پیامبر الگوی همه‌جانبه است.
وی با ذکر این مطلب یک کلمه اسوه در قرآن در دو مورد به کار رفته است، ادامه داد: کلمه اسوه یک مورد درباره حضرت ابراهیم(ع) و مورد دیگر درباره پیامبر اسلام(ص) به کار رفته است.
آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که در قرآن آمده است که حضرت ابراهیم(ع) و برخی یاران او بودند، افزود: حضرت ابراهیم(ع) الگوی بُت‌شکنی، برائت از مشرکان و مبارزه با نمرودیان بود اما پیامبر اکرم(ص) الگوی بشریت در تمام زمینه‌هاست.
نماینده ولی ‌فقیه در لرستان با بیان این‌که کسانی‌که از الگو بودن پیامبر(ص) بهره می‌برند باید دارای سه خصوصیت باشند، اضافه کرد: کسانی‌که امید به خدا داشته باشند و قله کمال را ببینند و همچنین روز قیامت را باور داشته باشند جز پیامبر(ص) الگوی نخواهند داشت چرا که پیامبر(ص) الگوی کسانی است که مبدا و مقصد را ببینند.
امام جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که پیامبر(ص) برای کسانی‌که زیاد به یاد خدا باشند الگوی حسنه است، افزود: برخی مفسران معتقدند که آیه ۲۱ سوره احزاب دلالت بر عصمت پیامبر(ص) می‌کند.

انتهای پیام

منبع خبر: ایکنا

ارسال نظر

9 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران